Różnice w karmieniu trzody chlewnej w zależności od etapu rozwoju
Trzoda hodowlana, w zależności od etapu rozwoju, na jakim się znajduje, ma inne potrzeby żywieniowe. Z czasem zwiększa się zapotrzebowanie na kaloryczność paszy, biało oraz miko- i makroelementy. Te elementy są bardzo ważne dla prawidłowego wzrastania zwierząt hodowlanych. Im lepsze mięso chcesz uzyskać, tym baczniej dobieraj żywność do potrzeb trzody. A te zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem, ale też zależą od płci. Jeszcze inaczej trzeba potraktować lochy w okresie laktacji. Podpowiadamy, jakie są różnice w żywieniu i zasady dotyczące karmienia zwierząt.
Jak odżywiać trzodę z uwagi na płeć i wiek?
Celem hodowców jest utuczenie trzody w taki sposób, aby poszczególne osobniki miały rozbudowaną masę mięśni oraz tłuszczu. Dlatego trzeba dobierać rodzaj żywności oraz objętość porcji do indywidualnych potrzeb, kierując się:
- wiekiem trzody – inne potrzeby mają prosięta, a inne starsze osobniki,
- etapem rozrodu – większą ilość białka trzeba uwzględnić w jadłospisie knurów (niedobory źle wpływają na jakość nasienia) oraz u loch w okresie laktacji,
- wagą poszczególnych osobników.
Normy żywieniowe dla zwierząt hodowlanych różnią się i zależą od powyższych czynników. Zawsze jednak warto zaopatrzyć się w dobrej jakości paszę dla trzody chlewnej, która jest pozbawiona soi modyfikowanej genetycznie, śrutów rzepakowych czy słonecznikowych. Żywność bez GMO dostarcza zwierzętom potrzebnej energii, a dawkowana w ilościach odpowiadających rzeczywistemu zapotrzebowaniu, pozwala na budowanie masy bez odkładania się nadmiaru tłuszczu.
Jak zwiększa się masa świń?
Masa świń zwiększa się systematycznie i cyklicznie. Pierwszy etap obejmuje tycie do momentu uzyskania wagi 60 kg, kolejny do 90 kg, a ostatni zazwyczaj kończy się w momencie, gdy osobnik osiągnie 100 kg i więcej. W drugim etapie, jako tym intensywnym, szacuje się, że ilość białka i energii znacznie się zwiększa. Zaspokojenie tych potrzeb jest ważne dla harmonijnego wzrostu.
Dlaczego prawidłowe odżywianie trzody jest tak ważne?
Prawidłowe żywienie trzody chlewnej jest ważne dla jakości przyszłego mięsa oraz Twoich dochodów. Kondycja loch i knurów jest również ważna z perspektywy rozrodu. Na kondycję zwierząt w ogromnej mierze wpływa to, co jedzą i w jakich ilościach. W zależności od wieku i płci powinny być karmione tak, aby ich rozwój był harmonijny i prawidłowy, a potem tkanka tłuszczowa i mięśnie były odpowiednio stymulowane do wzrostu.